Zapomenuté světy • Klub Újezd

od 15.12.2020

Zapomenuté světy

Autor: Jan Šibík

Termín:  25. 9. - 14. 11. 2012 (vernisáž 25. 9. 2012), Klub Újezd, Újezd 18, Praha 1

Ve spolupráci s Lékaři bez hranic

Jan Šibík (*1963) má za sebou desítky výstav a stovky fotoreportáží z celého světa. Fotografoval konec komunismu v Evropě, byl svědkem masakrů v Sieře Leone a Libérii, hladomoru v Súdánu, Somálsku a Etiopii, zažil následky zemětřesení v Arménii i Turecku, přílivové vlny na Srí Lance či hurikánu Katrina v New Orleansu. Zaznamenal války v Afghánistánu, Chorvatsku, Bosně, Kosovu, v gruzínské Abcházii, Čečensku, Náhorním Karabachu, Jihoafrické republice či Iráku, genocidu ve Rwandě, uprchlické tábory v Tanzanii, Súdánu, Haiti, Angole a Somálsku, pohřeb papeže Jana Pavla II. či Jásira Arafáta, odchod izraelských osadníků z pásma Gazy, exodus iráckých Kurdů do Íránu nebo poměry v komunistické Severní Koreji.

Za svou práci obdržel desítky cen, mj. třetí místo v soutěži World Press Photo 2004 v kategorii „Sportovní příběhy“ za sérii snímků indických zápasníků kuští. V soutěži Czech Press Photo získal v různých kategoriích celkem 40 ocenění, z toho dvakrát hlavní cenu a v roce 2007 i cenu UNHCR za fotku z uprchlického tábora Atiak v Ugandě.

Jan Šibík je laureátem Ceny 1. června, kterou uděluje město Plzeň za šíření myšlenek demokracie a obhajobu lidských práv.

V roce 2000 zorganizoval sbírku „Podejte ruce dětem ze Sierry Leone“, během které se podařilo vybrat 1 100 000 korun, v roce 2005 pak uspořádal humanitární akci „Chci ještě žít!“ na pomoc nemocným AIDS v ukrajinské Oděse, která vynesla 900 000 korun.

Dosud vydal tři fotografické publikace: Kdyby všechny slzy světa (1998), Ďábel v nás - The Devil Within Us (2001) a Stories (2006).

About the author

Jan Šibík (*1963) is a photojournalist and author of hundreds of photo reports from all over the world as well as tens of solo exhibitions.  He has documented the collapse of communism in Europe and witnessed massacres in Sierra Leone and Liberia, as well as famine in Sudan, Somalia and Ethiopia.  He also experienced the aftermath of earthquakes in Armenia and Turkey, tsunami in Sri Lanka and hurricane Katrina in New Orleans. He has witnessed wars in Afghanistan, Croatia, Bosnia, Kosovo, Abkhazia (Georgia), Chechnya, Nagorno-Karabakh (Azerbaijan), South Africa and Iraq, genocide in Rwanda, refugee camps in Tanzania, Sudan, Angola, Somalia and Haiti; funerals of Pope John Paul II and Yasser Arafat, forced departure of Israeli settlers from the Gaza Strip, exodus of Iraqi Kurds to Iran and the tragic and bizarre situation in communist North Korea.

He has been awarded many awards – his photos of Indian kushti wrestlers took third place in the sports action category of the World Press Photo competition.  In the Czech Press Photo competition, designated for Czech and Slovak photographers, he has won a total of forty awards in numerous categories, including the main prize for photo of the year and UNHCR award for his photograph of refugee camp in Atiak, Uganda.

He is also a recipient of the June 1st Prize granted by the City of Pilsen for outstanding support of democracy and human rights.

In 2000 Šibík organized a fundraising campaign entitled “Podejte ruce dětem ze Siery Leone” (“Give the Children of Sierra Leone a Hand”). In 2005 he established a similar charity called “Chci ještě žít!” (“I Want to Live!”) in support of AIDS victims in Odessa, Ukraine

Jan Šibík is the author of books: Kdyby všechny slzy světa (If All The Tears of The World,1997), Ďábel v nás (The Devil Within Us, 2001) and Stories, a retrospect of his work from 2001 to 2005.

• Kenya_2_Jan Sibik_sm.jpg
  • ČERNOBÍLÁ FOTOGRAFIE - Luděk Vojtěchovský
  • STREETKIDS OF KENYA - Tomáš Kroulík
  • JEDEN SVĚT, JEDEN PŘÍBĚH (One World One Story) - Pavel Šmíd
  • Spolek přátel euthanasie přitvrzuje výkřikem do tmy: ŽIVOT JE KRÁSNÝ!
  • "MOJE RUMUNSKO" -  Petr Moško
  • ZAKARPATÍ ANEB JAK KAČAJLO SVÝCH PŘEDKŮ HLEDAL - Petr Šilhánek